Aktualności

Zobacz wszystkie
Retrospektywa Miloša Formana na 23. Kinie na Granicy 01 czerwca 2021

Retrospektywa Miloša Formana na „Kinie na Granicy”

To już druga tegoroczna retrospektywa reżyserska ogłoszona przez cieszyński przegląd filmowy. Jej bohaterem będzie Miloš Forman – słynny czeski reżyser, twórca filmów „Lot na kukułczym gniazdem” i „Amadeusz”, laureat dwóch Oscarów i trzech Złotych Globów.

- Tegoroczną edycję chcielibyśmy zadedykować najjaśniejszym gwiazdom filmowego nieba, które w wielu przypadkach wykraczają poza ramę kina środkowoeuropejskiego. Niektóre nazwiska już stały się legendami, a blask ich talentu promieniuje z ich filmów do dziś. Należy do nich niewątpliwie Miloš Forman, którego fani kinematografii zapewne dobrze znają. Uważamy jednak, że przypomnienie jego twórczości w ramach kompletnej retrospektywy będzie bardziej niż inspirujące, zwłaszcza, że retrospektywa na taką skalę odbyła się w regionie środkowoeuropejskim tylko raz, a i to przed wieloma laty – mówi Martin Novosad, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie czeskiej. - W Cieszynie widzowie będą mieli okazję obejrzeć w kinie wszystkie jego klasyki, co jest, w czasach rosnącego wpływu platform streamingowych, wyjątkową okazją i unikatowym doświadczeniem. Na dodatek nasze zaproszenie przyjęło też wielu jego współpracowników i przyjaciół, którzy z pewnością uzupełnią wiedzę o tej niezwykłej artystycznej osobowości.

Kadr z filmu „Lot nad kukułczym gniazdem”

Kadr z filmu „Lot nad kukułczym gniazdem”

Miloš Forman był czołowym przedstawicielem czechosłowackiej Nowej Fali, odznaczonym czeskim Medalem Za zasługi. Światowy rozgłos zdobył w latach 60-tych dzięki filmowi „Miłość blondynki”. W 1968 roku na zaproszenie Paramount Pictures wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by nakręcić „Odlot”. Stłumienie Praskiej Wiosny spowodowało, że Forman pozostał na stałe w Stanach Zjednoczonych i tam kontynuował karierę.

Jego najsłynniejszymi filmami są nagrodzone Oscarami i Złotymi Globami „Lot nad kukułczym gniazdem” oraz „Amadeusz”. Jest również autorem filmowej adaptacji kultowego musicalu „Hair”, biografii twórcy magazynu pornograficznego „Hustler” Larry’ego Flynta („Skandalista Larry Flynt”) i amerykańskiego komika Andy’ego Kaufmana „Człowiek z księżyca”. Ostatnim filmem Formana były nakręcone w 2006 roku „Duchy Goi”.

Oprócz najbardziej znanych filmów reżysera, Kino na Granicy pokaże też jego wczesne obrazy, jak „Czarny Piotruś”, „Pali się moja panno”, współreżyserowaną przez Formana filmową impresję z olimpiady w Monachium „Wizje ośmiu”, „Ragtime” na podstawie powieści E.L. Doctorowa, adaptację „Niebezpiecznych związków” – „Valmont” oraz dokument „Miloš Forman: co cię nie zabije…” Miloslava Šmídmajera.

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Sponsorzy

Oficjalny partner logistyczny