EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD NA KINIE NA GRANICY

EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD NA KINIE NA GRANICY

 

 

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce odwiedza w tym roku festiwale filmowe, by promować Europejski Zielony Ład – inicjatywę mającą na celu poprawę dobrostanu ludzi i planety poprzez przejście na ekologiczną gospodarkę i przekształcenie Europy w kontynent neutralny dla klimatu. Jednym z tegorocznych wydarzeń, na którym będziemy mogli zapoznać się bliżej z ideą European Green Deal, jest nasza impreza.

W ramach obecności Komisji Europejskiej na Kinie na Granicy czeka nas szereg ciekawych wydarzeń propagujących ekologię, upcykling i ideę Zero Waste. Mają one promować dążenie do zrównoważonego rozwoju, ochronę środowiska poprzez ograniczenie zanieczyszczeń oraz przyczynić się do zmiany naszych codziennych nawyków.

W programie przewidziany jest koncert zespołu Recycling Band, grającego na instrumentach stworzonych z odpadów, które będzie również można tego dnia zobaczyć na żywo na wystawie.

Podczas całego trwania Przeglądu będzie można także zwiedzać wystawę rewelacyjnych, upcyclingowych ubrań autorstwa Anny Biernackiej. Oprócz oryginalnych, ręcznie uszytych np. z poduszek powietrznych kreacji zaprezentowany zostanie również film, a także fotografie przedstawiające kolekcję projektantki.

Przygotowano również cykl ciekawych, całodniowych, bezpłatnych zajęć prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. Przewidziane są m.in. gry i zabawy edukacyjne o tematyce ekologicznej, plenerowe kino rowerowe, gdzie prąd niezbędny do odtwarzania filmów wytworzony jest przez energię powstałą dzięki rowerom, czy Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej – bus z systemem fotowoltaiki na dachu.

Dzieci i dorośli będą mieli szansę spędzić czas kreatywnie i dowiedzieć się, jak na co dzień zminimalizować emisję i zredukować wytwarzanie śmieci. Pod okiem fantastycznych rękodzielników będzie można nauczyć się wykonywać np. tacki z wikliny i sznurka recyklingowego, uszyć z resztek tkanin woreczki na zakupy lub zrobić wielorazowe opakowania na żywność, tzw. woskowijki.

Z ideą Europejskiego Zielonego Ładu będzie można zapoznać się także dzięki infografikom obecnym w obiektach specjalnie powstałych z tej okazji na Rynkach w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

PROGRAM

21.08.2020 piątek

20.00 Rynek Cieszyn

Zapowiedź programu Europejskiego Zielonego Ładu na Kinie na Granicy oraz koncert Recycling Band (PL) 

22.08.2020 sobota

10.00 16.00 Rynek Cieszyn

  • Kino Rowerowe – ekspozycja składająca się z systemu 3 rowerów i namiotu, w którym znajdują się krzesełka jak w kinie. Dzieci i młodzież, pedałując, wytwarzają prąd napędzający komputer i rzutnik wyświetlający ekologiczny pokaz multimedialny. Na rowerach zamontowane są specjalne liczniki pokazujące, ile prądu wytwarza każdy z rowerzystów.
  • Przestrzenna gra planszowao wymiarach 3x4 metry, w której uczniowie sami są pionkami i grając kostką, przesuwają się na kolejne punkty. Każdemu z nich przyporządkowane jest pytanie z zakresu ekologii
  • Wielokąt Edukacyjny– wystawa składająca się z tablic o tematyce ekologicznej
  • Puzzle: Segregujesz Zyskujesz – gra edukacyjna.

– warsztaty otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Prowadzenie: Fundacja Ekoarka (PL)

10.00-16.00Rynek w Czeskim Cieszynie

  • Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej – bus wyposażony w 4 stanowiska komputerowe zasilane prądem tylko ze słońca, poprzez system modułów fotowoltaicznych montowanych na dachu samochodu. Na komputerach 5 gier ekologicznych dla różnych grup wiekowych.
  • Ekologiczny Dom – warsztat praktyczny z kompostownikiem poświęcony zasadom gospodarowania i znaczenia śmieci organicznych. Uczestnicy na własne oczy przekonują się, jak jest to proste samemu składać kompostownik. Przestrzenne EKO Memory –  gra edukacyjna na temat codziennych czynności dla ekologii
  • Wielokąt Edukacyjny– wystawa składająca się z tablic o tematyce ekologicznej.
  • Puzzle Drzewa zjednoczonej Europy – gra edukacyjna.

– warsztaty otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Prowadzenie: Fundacja Ekoarka (PL)

 

17.00 Galeria Cieszyńskiego Ośrodka Kultury “Dom Narodowy”

Wernisaż wystawy autorskich ubrań Anny Biernackiej, uszytych z poduszek powietrznych oraz prezentacja fotografii i filmu dotyczącego powstawania ubrań z odpadów.

Anka Fugazi Hand Made, (PL)

 

23.08.2020 niedziela

11.00-15.00 dziedziniec na Wzgórzu Zamkowym (namiot)

  · Warsztaty upcycligowe:wykonywanie zwierzątek z rolek po papierze toaletowym oraz zabawek dla zwierząt – warsztat otwarty dla dzieci i młodzieży

Prowadzenie Fundacja Lepszy Świat (PL)

 

11.00-17.00 Rynek Czeski Cieszyn (namiot)

  · Tworzenie woskowijek – cykl godzinnych warsztatów dla młodzieży i dorosłych (dzieci pod opieką dorosłych), rozpoczęcie: 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00

Prowadzenie: Fundacja „Laja” (CZ/PL)

 

24.08.2020 poniedziałek

10.00-17.00 siedziba stowarzyszenia Serfenta ul. Srebrna 1  

  • Warsztat plecionkarski: tworzenie tacek z wikliny i sznurka recyklingowego – cykl godzinnych warsztatów dla dzieci i dorosłych, rozpoczęcie: 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00

Prowadzenie: Stowarzyszenie Serfenta (PL).

 10.00-16.00 Ośrodek Kultury KASS „Strzelnica", třelniční 256/1

  • Upcyclingowe warsztaty krawieckie:szycie na maszynach woreczków na zakupy z firanek oraz męskich muszek ze skrawków materiałów –warsztat otwarty dla młodzieży i dorosłych (dzieci pod opieką dorosłych)

Prowadzenie: Miška Bodka (Green Smile SK/CZ) 

 

 

 

 

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Współfinansowanie

Sponsorzy

Oficjalny partner logistyczny