Aktualności

Zobacz wszystkie
Viva Havel! Filmy a jiné akce na těšínskému festiwale 27 Maja 2021

Viva Havel! Pokazy filmowe i wydarzenia w Cieszynie

W dziesiątą rocznicę śmierci jednego z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych na świecie Czechów, polityka, działacza antykomunistycznego i artysty Václava Havla, organizatorzy Kina na Granicy przygotowują szereg pokazów filmowych i wydarzeń skupionych wokół tej postaci.

- W grudniu minie 10 lat od śmierci Václava Havla – prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej, działacza opozycji demokratycznej, wybitnego dramatopisarza i eseisty. Jego eseje przetłumaczono na dziesiątki języków i wciąż zachowują aktualność, stawiając dramatyczne pytania odnoszące się do współczesnej rzeczywistości, zaś sztuki teatralne nadal wystawiają teatry całego świata, a wiele z nich czeka na nowe odczytanie – mówi Andrzej S. Jagodziński, autor programu literackiego i innych wydarzeń skupionych wokół rocznicy na Kinie na Granicy, tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, dziennikarz i były dyplomata. - Ale Václav Havel nie był sztywną postacią z pomnika, ani nudnym politykiem. Choć większość życia spędził w mrocznych czasach komuny, to miał niezwykłe poczucie humoru oraz dystans do rzeczywistości i do siebie samego. Był dowcipnym człowiekiem, oprócz literatury i teatru kochał także muzykę, zwłaszcza rockową, a także awangardową i eksperymentalną sztukę. Potrafił również świetnie gotować i częstował swych gości potrawami własnej roboty.


Havel Vaclav, Jagodzinski Andrzej fot. Aureliusz Marek Pędziwol

- Spróbujemy pokazać tę niezwykłą postać w dużym zestawie filmów, na który złożą się wybrane przez dyrektora programowego Kina na Granicy Martina Novosada ekranizacje utworów Havla (w tym jeden przez niego samego reżyserowany!), filmy fabularne oparte na jego życiorysie oraz wiele dokumentów, pokazujących go w różnych okresach i bardzo różnych sytuacjach, także całkiem nietypowych i ogromnie zabawnych – dodaje Jagodziński. - Zapraszamy też na poświęconą Václavowi Havlowi wystawę, prezentację książki kucharskiej z jego przepisami „Havel od kuchni” Michaela Žantovskiego, a także na kolację, przygotowaną na podstawie jego przepisów przez cieszyńskich mistrzów patelni!

W sekcji filmowej pokazane zostaną:

„Havel“ (reż. Slávek Horák; 2020)

„Życie według Václava Havla“ (reż. Andrea Sedláčková; 2014)

„Nasz Vaszek – O sile bezsilnych“ (reż. Krystyna Krauze; 2013)

„Václav Havel, Praga – Zamek“ (reż. Petr Jančárek; 2013)

„Odejście“ (reż. Václav Havel; 2011)

„Obywatel Havel“ (reż. Pavel Koutecký, Miroslav Janek; 2007)

„Obywatel Havel jedzie na wczasy“ (reż. Jan Novák, Adam Novák; 2005)

„Dlaczego Havel?“ (reż. Vojtěch Jasný; 1991)

„Opera żebracza“ (reż. Jiří Menzel; 1991)

„Audiencja“ (rez. Jiří Menzel; 1990)Kadr z dokumentu „Życie wg Václava Havla” /„Život podle Václava Havla”

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Sponsorzy

Oficjalny partner logistyczny