Aktualności

Zobacz wszystkie
Kolacja wg Václava Havla na Kinie na Granicy! 31 lipca 2020

Kolacja wg Václava Havla na Kinie na Granicy!

W czasie tegorocznej edycji Kina na Granicy zapraszamy na kolację skomponowaną z ulubionych przepisów Václava Havla. Będzie to jedyne takie wydarzenie w Polsce.

- Chyba wszyscy wiedzą, że zmarły przed niemal dziewięciu laty prezydent Václav Havel był wybitnym dramatopisarzem i eseistą oraz że od połowy lat siedemdziesiątych powszechnie uznawano go za lidera czechosłowackiej opozycji demokratycznej. Wiele lat musiał spędzić w komunistycznych więzieniach. Niektórzy słyszeli też pewnie, że był fanem muzyki rockowej i przyjaźnił się z wieloma najwybitniejszymi artystami. Ale poza gronem najbliższych przyjaciół raczej niewiele osób ma świadomość, że Havel odnosił sukcesy także… w kuchni – mówi nasza dyrektor Jolanta Dygoś. - A jednak to prawda: były czeski prezydent przez całe życie bardzo lubił gotować i gdy tylko miał czas, własnoręcznie przygotowywał posiłki dla swych gości. Był w tej dziedzinie co prawda amatorem, ale niezwykle zdolnym i kreatywnym. A to ogromnie istotne, bo w czasach komuny wobec nieustannych braków rynkowych, gdy trudno było dostać czasem nawet podstawowe produkty, tylko wynalazczość mogła ratować kucharzy.

Jesienią ubiegłego roku przyjaciele byłego prezydenta z Biblioteki Václava Havla wydali w Pradze bogato ilustrowaną książkę Kančí na dančím (w dosłownym tłumaczeniu: „Dziczyzna z sarniną”) zawierającą ponad 50 przepisów kucharskich Havla, ubarwionych ponadto pysznymi anegdotami. Za kilka miesięcy książka ta ukaże się także po polsku we wrocławskiej oficynie Afera. Ale wypróbować kilka havlowskich przepisów będzie można już w sierpniu w Cieszynie. Zapraszamy na kolację wg Václava Havla!

Kolacja odbędzie się 23 sierpnia 2020 o godz. 19.30 na dziedziniec Browaru Zamkowego w Cieszynie. W menu znajdą się:
- przystawka: Kanapki smarowane
- zupa: Anula Gładka
- danie główne: Gulasz federalny
- deser: To białe w tym żółtym
...no i coś do popicia.
Cena: 60 zł od osoby

Zapisy do 15 sierpnia 2020 pod adresem e-mailowym:
anna.ganczarczyk@kinonagranicy.pl

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Sponsorzy

Oficjalny partner logistyczny